НАЈНОВИ ВЕСТИ

E - Информатор


Активности

24.01.2016

Чуден начин на успех

Колумна, „Слободен печат“, 22.01.2016, Дамјан Манчевски Повеќе »

24.01.2016

Интервју на заменик министерот за финансии Наумов за Радио Слободна Европа

Интервју на заменикот министер за финансии и претседател на Комисија за финансии на СДСМ, Кире Наумов за Радио Слободна Европа Повеќе »

23.01.2016

Николовски: Ревизија и враќање на земјата кај вистинските земјоделци

Но, она што го гранатирам и она што е мерка во нашата Програма е ревизија на државното земјоделско земјиште, мора да има генерална ревизија, после изборите мора ова земјоделско земјиште од кое што луѓето егзистираат, да се даде на вистинските земјоделци Повеќе »

23.01.2016

ПЕС поддржува избори само со прочистен Избирачки список и медиумски реформи

На состанокот на Претседателството на Партијата на Европски Социјалисти, на којшто присуствуваше и заменик претседателката Радмила Шекеринска, ПЕС изрази целосна поддршка на заложбите за фер и демократски избори во Република Македонија Повеќе »

21.01.2016

(Видео) Сугарески: Очајни ви се обидите да го блокирате Специјалното обвинителство

Потезите коишто ВМРО-ДПМНЕ во очај ги влече, вклучително и таа фамозна катастрофална неуспешна против уставна одлука донесена во понеделникот се бегање од тоа како да се најде начин СЈО не функционира. Овој закон којшто се предлага во ова Собрание е директен атак и блокада на работењето на СЈО од страна на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. И ништо повеќе, рече пратеникот Горан Сугарески во однос на предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за јавнообвинителска служба, на 87-мата седница на... Повеќе »

21.01.2016

(Видео) Шилегов: Да се изгласа финансирањето на СЈО и Законот за заштитени сведоци во најбрзо време

Луѓето во Специјалното јавно обвинителство за декември месец немаат земено плата. Зошто? Затоа што во овие неколку дена од Нова година, а имавме до 31 декември седници на Собранието, не го ставиме на дневен ред да ја изгласаме програмата за финансирање на СЈО. Значи ние сега можеме да вработуваме кафекуварки со познавање на англиски јазик од ТОЕФЛ, меѓутоа не можеме и не му даваме на специјалниот јавен обвинител законски ингеренции да може да квалификува, односно да даде статус на заштитен... Повеќе »

21.01.2016

Шекеринска гостин во 360 степени на Алсат-М ТВ

Интервју со Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на Алсат-М Телевизија Повеќе »

20.01.2016

Заев: ЦО едногласно одлучи, СДСМ на избори на 24 април не учествува!

Договорот од Пржино да се исполни во целост. Фер, регуларни, демократски избори се императив за Македонија Повеќе »

20.01.2016

Шилегов гостин во Топ тема на Телма

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија Петре Шилегов гостин во емисијата Топ тема на телевизија Телма Повеќе »

19.01.2016

Шилегов гостин во Отворено на 24 Вести

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија Петре Шилегов гостин во емисијата Отворено на 24 Вести Повеќе »

Предходни      4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    Следни

СДСМ